Bu etkinlik, 10 ile 14 yaşgruplarındaki öğrenciler ile teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirilecektir. Teorik kısımda, yön bulmanın geçmişten bugüne hangi yöntemler ile yapıldığı, günümüzde ise gelişen GPS teknolojileri sayesinde hangi aşamaya geldiği anlatılacaktır.

GPS sistemlerinin gelişiminden önce yaygın olarak başvurulan; güneş, pusulalar, çubuk yöntemi, kutup yıldızı, camiler, karınca yuvaları, mezarlıklar, yosunlar ve saat gibi yön bulma tekniklerihakkında kısaca bilgiler verilecektir. Son olarak ise günümüzde yön bulmak için kullanılan GPS sistemleri ile ilgili temel bilgiler anlatılacaktır.

 Etkinliğin ikinci kısmında, uygulama aşamasında ise oluşturulacak olan 20’şer kişilik gruplara Balıkesir lisesi okul bahçesinde GPS ve diğer yöntemler yardımı ile yön bulma çalışmasıgerçekleştirilecektir. Etkinlik kapsamında öğrencilerin bilgi ve görgüsünü arttırmak amacıyla, artım burgusu ile Balıkesir lisesi çevresindeki ağaçlardan örnekler toplanacaktır.Toplanan örnekler öğrenciler ile birlikte değerlendirilip ağaçların yaşlandırılması konusunda bilgilendirmeler yapılacaktır. Bu etkinliklerde gerekli eğitimler atölye lideri ve ona bağlı rehber eşliğinde verilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.